• Projekt - Podpora inkluzívneho vzdelávania

• Základná škola s materskou školou, Komenského 279/32 v Dolnom Kubíne začala od septembra 2018 realizovať projekt  Podpora_inkluzivneho_vzdelavania.pdf

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje

Jeho poskytovateľom je Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v zastúpení Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Cieľom projektu je  zlepšenie študijných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, vytvorenie vhodných podmienok pre vzdelávanie, predchádzanie a zmierňovanie negatívneho vplyvu vývinových porúch či iného znevýhodnenia, ktoré by mohlo mať za následok školskú neúspešnosť žiakov.

Tieto ciele sú naplnené  prostredníctvom práce špeciálneho pedagóga, školského psychológa a asistentov učiteľa.

Snahou špeciálneho pedagóga je  adaptovať žiakov do školského prostredia, pomáhať im pri nadväzovaní kontaktov s jeho rovesníkmi, rozvíjať ich sociálne a komunikačné zručnosti a upevňovať stabilitu v emocionálnej oblasti.

Vo výchovno-vzdelávacom procese je  úlohou spolupracovať s pedagogickými zamestnancami školy, prispôsobiť výchovno-vzdelávací proces  žiaka v súlade s pokynmi učiteľa. Dôležitou súčasťou činnosti je spolupráca s rodinou.

Projekt je tak skvelým príkladom zvyšovania úspechu a zbližovania všetkých detí školy. Výsledkom projektovej činnosti by mal byť sebavedomejší, aktívnejší a motivovanejší žiak.

Psychológ má  za cieľ zaistiť žiakom s integráciou plynulejší súlad s triednym kolektívom a požiadavkami školy. Realizácia daného cieľa prebieha formou individuálnych konzultácií so žiakmi, ich triednymi učiteľmi, zákonnými zástupcami a skupinovými aktivitami s triednymi kolektívami.

Asistenti učiteľa uľahčujú adaptáciu žiakov do vyučovacieho procesu, napomáhajú pri prekonávaní bariér, ktoré plynú z ich zdravotného postihnutia, napomáhajú žiakom lepšie pochopiť zadanie úloh, povzbudzujú a motivujú k lepším výsledkom.

Napĺňaním týchto cieľov naša škola výrazným spôsobom svojim žiakom pomáha vytvorením vhodných podmienok pre vyrovnanie znevýhodnených žiakov, zabezpečuje rovnosť príležitostí, pomáha im byť úspešnejšími vo svojej škole, zvládať učivo, aktívne sa podieľať na vyučovacom procese a taktiež im pomáha cítiť sa plnohodnotnou súčasťou triedy i celej školy .