• Bádame v záhrade

      • Projekt ,Bádame v záhrade, sme realizovali v rámci rozvojového projektu „Enviroprojekt 2023“

        Školská záhrada je miesto, ktoré poskytuje veľa možností objavovania, bádania, učenia sa, ale aj zábavy. Preto sme ju využili v našom projekte ako učebňu, kde žiaci trávili veľa času v čase vyučovania aj mimo neho. Myslíme si, že výchova k poznaniu prírody je cestou k poznaniu samých seba a takisto k jej ochrane. Preto je dôležité podporovať ochranu prírody, učiť sa vážiť si veci okolo seba a vytvárať vhodné podmienky na vykonávanie vzdelávacích aktivít v týchto oblastiach.

        Hlavným cieľom nášho projektu bolo prostredníctvom praktických aktivít viesť žiakov k tvorbe a ochrane životného prostredia. Prostredníctvom bádateľských aktivít sme rozvíjali tvorivosť a kritické myslenie. 

        Ďalšie ciele boli naučiť žiakov pestovať ovocie a zeleninu a vedieť ju využívať v jedálničku . Vyhľadávať informácie, pracovať s nimi a využívať ich v praxi.

        Ciele sme plnili v týchto aktivitách:

        1.Tanier plný zdravia  -  Prváci navštívili školskú záhradu a zisťovali,i čo sa v nej pestuje a prečo je ovocie a zelenina zdravá. V triede vytvárali rôznymi technikami taniere plné zdravia, z ktorých vytvorili výstavu.

        2 Ako tlačíme kapustu  - žiaci druhého ročníka sa učili, ako sa tlačí kapusta a prečo  ju tlačíme a jeme. Do tejto aktivity sme zapojili nie len žiakov, ale aj rodičov detí a starých rodičov, ktorí priniesli do aktivity nie len svoje vedomosti a skúsenosti, ale oživili aktivitu rozprávaním svojich spomienok, zvykov a tradícií.

        3. Od semienka k plodu  -   pri tejto aktivite bádali deti čo sa skrýva v plodoch. Z plodov povyberali semienka a kreslili, čo zo semienok vyrastie, či bylina, ker alebo strom. Semienka potom zasadili a budú čakať či z nich niečo vyrastie.

        4. Ako žije včela medonosná  -  žiaci štvrtého ročníka navštívili včelára, ktorí im ukázal ako žijú včely v úľoch, aký majú význam a aké produkty od nich využívame. Dal im aj med a propolis, ktoré deti spoločne ochutnali.  Neskôr žiaci pozorovali včely v záhrade a fotili ich.

        5. Bádame v záhrade – žiaci piateho ročníka bádali a objavovali v školskej záhrade, aké stromy a kry tam rastú a kto na nich žije. Pracovali podľa pracovného listu, ktorý dostali. Z výsledkov bádania bola vytvorená  výstavka prác na chodbe školy. Žiakom sa aktivita veľmi páčila a s chuťou vypracovávali úlohy a objavovali prírodu okolo seba.

        6. Ako vzniká dážď  - žiaci šiesteho ročníka  zisťovali a bádali ako vzniká dážď. V školskej záhrade zachytávali vodu do zbernej nádoby a raz za týždeň odmerali množstvo zrážok v danom týždni. Úhrn zrážok potom porovnávali s predchádzajúcim meraním. V triede vytvárali modeli kolobehu vody v prírode a skúšali aj zachytávať vodu na igelitové vrecúška z vyparovanej vody nádobách.

        7. Kalendár záhradkára –  siedmaci vyhľadávali na internete informácie o práci v záhrade počas roka, kedy sa čo sadí a aké práce sa robia počas všetkých mesiacov v roku. Z informácií potom urobili rôznymi formami kalendáre pre záhradkárov, ktoré boli vystavené na chodbe školy.

        8. Dary záhrady  - žiaci ôsmeho ročníka spísali zoznam ovocia, zeleniny a byliniek, ktoré sa pestujú v školskej záhrade. Zisťovali, aký majú význam pre naše zdravie a aké pokrmy sa z nich dajú pripraviť. Zo zistených informácií vytvorili brožúru a v školskej kuchynke skúšali niektoré recepty sami uvariť alebo upiecť.

        9. Nie je dom, ako dom –  žiaci deviateho ročníka zisťovali, aké živočíchy žijú v školskej záhrade, ktoré sú škodlivé, a ktoré sú pre záhradu prospešné. Pre prospešné vtáky a hmyz vytvorili na hodinách techniky domčeky a krmítka. Pred ich tvorbou si naštudovali na internete ako majú domčeky a krmítka vyzerať, aby týmto živočíchom neublížili.

        Vďaka projektu sme mohli žiakom obohatiť vyučovanie nie len o nové metódy, ale aj o nové pomôcky, ktoré budú slúžiť aj ich vrstovníkom.

        Projekt bol realizovaný a hradený z finančných prostriedkov rozvojového projektu Enviroprojekt 2023 MŠVVaŠ SR.

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou
      • sekretariát : 043/5863163 riaditeľka školy : 0908 904 258 badanova@zskomdk.sk materská škola : 0918 858 789 vedúca ŠJ : 0918 858 791 školský klub detí : 0918 738 333 CVČ: 0918 738 303
      • Komenského 279/32, 026 01 Dolný Kubín 02601 Dolný Kubín Slovakia
      • IČO: 37808761
      • DIČ: 2021612956
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje