• Špeciálny pedagóg

• Školský špeciálny pedagóg :

Špeciálny pedagóg

Mgr. Terézia Valčičáková

Mgr. Renáta Feriancová

terezia.valcicakova@zskomdk.sk

renata.feriancova@zskomdk.sk

Mobil

Konzultačné hodiny

7.00 – 7.45 ,  12.30 – 14.00

7.00 – 7.45 , 13.00 – 14.00

Podľa potreby po individuálnej dohode

Činnosť školského špeciálneho pedagóga:

• ·         Práca so žiakmi

Školský špeciálny pedagóg poskytuje žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP) odbornú starostlivosť. Špeciálno-pedagogickú intervenciu  zameriava na zmiernenie vplyvu poruchy alebo postihnutia na výchovno-vzdelávací proces a jeho výsledky. Reedukácia u žiaka so ŠVVP závisí od výsledkov psychologickej a špeciálno-pedagogickej diagnostiky, teda oblasti v ktorej má  žiak problém. Školský špeciálny pedagóg pracuje so žiakmi so ŠVVP individuálnou alebo skupinovou formou vo svojom kabinete alebo v kmeňovej triede podľa rozvrhu, ktorý sa v priebehu školského roka upravuje podľa aktuálnych potrieb žiakov so ŠVVP. Realizuje depistáž žiakov s problémami v učení  po konzultácii s vyučujúcim alebo zákonným zástupcom. Spolupracuje aj s materskou školou a  je prítomný pri zápise žiakov do prvého ročníka.  Zakladá, vedie a aktualizuje povinnú dokumentáciu žiakov so ŠVVP.

• Spolupráca s pedagógmi

Školský špeciálny pedagóg spolupracuje s vyučujúcimi pri tvorbe individuálnych vzdelávacích plánov. Priebežne s nimi konzultuje výchovno-vzdelávacie výsledky žiakov so ŠVVP, metodicky ich usmerňuje, poskytuje im poradenstvo a informácie o aktualizovaných údajov o žiakoch.  Spoločne sa podieľajú na riešení novovzniknutých problémov u žiakov v edukačnom procese.

• ·         Spolupráca s rodičmi

Školský špeciálny pedagóg vedie individuálne konzultácie rodičov žiakov so ŠVVP (priebežne alebo podľa potreby) o výchovno-vzdelávacích výsledkoch žiakov. Kooperujú pri riešení vzniknutých problémov a možnostiach postupu pri prekonávaní špecifických ťažkostí vyplývajúcich z danej poruchy alebo postihnutia. Veľmi dôležitá je spolupráca rodičov a školy pri plnení školských povinnosti – systematická domáca príprava na vyučovanie. Rodičia sa podieľajú aj na skompletizovaní povinnej dokumentácie žiaka so ŠVVP.

• Spolupráca s odbornými zamestnancami a zariadeniami

Školský špeciálny pedagóg spolupracuje aj s asistentom učiteľa a výchovným poradcom. Dôležitou súčasťou je  taktiež kooperácia s odbornými poradenskými centrami (diagnostika, konzultácie, odborné semináre) a to:

Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie – Dolný Kubín

Súkromné centrum špeciálno-pedagogického poradenstva – Dolný Kubín